EhitusPortaal - neljapäev, . märts 2019  
neljapäev, 21. märts 2019 kasutajaid: 8049
 F   foorumi teemad:
» Vastab ehitusspetsialist Aivo Küling
» Ahjud, kaminad
» Aiad, väravad
» Aknad, uksed
» Ehituskeemia
» Elekter
lisa uus postitus ›
 H   hanked:
» ehitusmaterjalid
» ehitustööd
» muud hanked
» peatöövõtt
» projekteerimine
lisa uus postitus >
 R   kuulutused:
» ehitusmaterjalid
» ehitustööd
» Muud kuulutused
» muud pakkumised
» tööpakkumised
» võlglased ja petised
lisa uus postitus >
Ehituskeskus

Ehituskeskus

Ehituskeskus


Saada sõbrale  Prindi see lehekülg 
Majanduskasvu aeglustumine jätkub

Statistikaameti hinnangul oli Eesti majanduskasv 2007. aasta teises kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 7,3 protsenti.
Majanduskasv oli endiselt kiire, kuid vähenemine ilmnes eelkõige töötleva tööstuse, hulgikaubanduse ning transpordi, eriti raudtee ja veetranspordis, ja laomajanduse lisandväärtuse kasvu aeglustumise osas, teatas statistikaamet.

Majanduskasvu aeglustumist mõjutas ka eelmise aasta SKP kõrge tase.

Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna nõuniku Andres Saarniidu sõnul ühtib statistikaameti kiirhinnangu Eesti Panga kevadprognoosiga, mis lubas majandusele pehmet maandumist.

Saarniidu sõnul peituvad aeglustumise põhjused nii sisenõudluse kui ka ekspordi poolel.

Siseturgu teenindavate tegevusalade, nagu jaekaubanduse ja ehituse kasv on endiselt kiire, kuid võrreldes varasemate kvartalitega on neis valdkondades toimunud mõningane aeglustumine. Eelmiste kvartalitega võrreldes kiirenes oluliselt mäetööstuse ning energeetika, gaasi ja veevarustuse tegevusala lisandväärtuse kasv.
Olemasolevate andmete järgi on kaupade väljaveo kasvutempo säilitanud vähemalt varasema taseme, kuigi osa sellest võib olla seotud eksportkaupade kõrgemate hindadega,“ ütles ta. „Seega saab väliskaubanduse andmete põhjal praegu eeldada, et jooksevkonto puudujääk ei ole enam suurenenud.“

Muude majandusindikaatorite põhjal võib arvata, et nominaalses majanduskasvus ei ole olulist langust toimunud, mis tähendab hindade kasvu märkimisväärset kiirenemist. Tootlikkust ületav palgakasv ning muud kulusurved osutavad sellele, et esimeses kvartalis alanud ettevõtete kasumlikkuse vähenemine jätkub ning mõjutab negatiivselt lisandväärtuse kasvu püsivhindades.

Rahandusministeeriumi hinnangul võib jaemüügi näitajate põhjal oletada, et eratarbimine jätkus mõõdukalt tugevas tempos, jäädes mõnevõrra alla aasta esimese kvartali kõrgtasemele. Tarbimislaenude juurdekasv oli teises kvartalis rekordiline, kuigi selle jäägi kasvutempo alaneb kiiresti. Eluasemelaenude juurdekasv pidurdub, neid võeti eelmise aasta keskmisel tasemel ja kinnisvaratehingute kogumaht on selle aasta esimeste kuude tipptasemega võrreldes vähenenud. Kuigi palgakasv on endiselt tugev, pole kodumajapidamiste rahaliste vahendite kasv enam endine.


Kuigi varasematel kvartalitel on investeerimisaktiivsus olnud kõrge, on võimalik, et teises kvartalis on hakanud mõju avaldama karmistunud laenutingimused, mistõttu eelkõige kinnisvaraettevõtted on teinud tagasihoidlikumaid kapitalipaigutusi. Ei saa välistada ka ettevõtete kasvanud kulusurveid, mis on vähendanud nende kasumlikkust ning sundinud investeerimisplaane korrigeerima.


Väliskaubanduses oli kaupade ja teenuste ekspordi panus endiselt tagasihoidlik tänu elektroonikaseadmete ning kütuse väljaveo aeglasele kasvule. Ülejäänud kaupade väljavedu jätkus tugevas tempos. Kaupade ja teenuste impordi kasv oli ekspordist oluliselt suurem. Kaubagruppidest andsid impordi kasvu suurima panuse sõiduautod, puit ja mustmetallid.
Rahandusministeerium ennustab majanduse kasvutempo aeglustumist ka kolmandas kvartalis.

Allikas:EPL


» tagasi eelmisele lehele
 E  ehituslingid:
» EEEL
» Eesti Ehitusturg
» Eesti Puitmajaliit
» EETL
» Ehitaja
» Ehitusbörs
» Ehituskaar
» Ehituskeskus
» Ehitusseadus
Ehituskeskus

Ehituskeskus

Ehituskeskus

Ehituskeskus

Ehituskeskus

Ehituskeskus

Ehituskeskus

Ehituskeskus


 © EhitusPortaal   Klienditeeninduse telefon: 56 467 469   ja e-post: klienditeenindus@ehitusportaal.ee - (aega kulus: 0.015268)